Hoofin' & Woofin' 5K

Age Group Results

September 28, 2013


For questions regarding results please email info@underthesunevents.org

Results by Under the Sun Events



Men: Top Finishers 11-13 18-24 25-29 30-39 40-49 50-59 80-99
Women: Top Finishers 1-10 11-13 14-17 18-24 25-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zoe Reshaw 155 22 4 22:47.9 22:47.9 7:20/M
Top

Female 1 to 10

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kate Davis 115 9 48 44:39.6 44:49.2 14:24/M
Top

Female 11 to 13

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Laura Davis 116 11 47 44:38.3 44:47.9 14:24/M
Top

Female 14 to 17

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anna Weins 178 14 5 22:56.7 22:58.1 7:24/M
2 Kiran Sutaria 170 15 64 56:04.9 56:21.9 18:05/M
Top

Female 18 to 24

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rhiannon Thomas-Tran Adobe Tran 173 24 19 30:05.1 30:17.4 9:42/M
2 Claire Whiteside Luna 179 23 24 32:31.0 32:56.1 10:29/M
3 Maranda Hernandez Buddy 133 24 26 34:47.7 34:58.4 11:13/M
4 Clarissa Mendoza Oliver 146 19 61 52:22.0 52:42.7 16:54/M
Top

Female 25 to 29

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dafne Ocana Bear and Cash 149 29 17 28:47.2 29:14.9 9:17/M
2 Renae Lisec 141 25 21 31:36.6 31:47.9 10:12/M
3 Abigail Ocana Tuntun 148 26 31 36:26.4 36:43.4 11:45/M
4 Brianna Guerrero Jazmine 189 25 35 37:10.7 37:14.6 11:59/M
5 Natasha Maggio Lily 145 27 36 37:15.8 37:40.9 12:01/M
6 Marina Birman 105 29 37 37:23.3 37:31.5 12:04/M
7 Rosalba Ortiz Della 151 28 58 51:32.2 51:58.4 16:37/M
Top

Female 30 to 39

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Courtney Rosiakquinto Bella 158 30 12 25:49.7 25:52.9 8:20/M
2 Mette Secher 163 34 13 26:05.7 26:10.8 8:25/M
3 Yoriela Lemons 187 39 32 36:41.6 36:45.6 11:50/M
4 Christy Chalfant Vinnie 111 35 34 36:48.1 36:54.7 11:52/M
5 Mel Ocana Polly 150 38 39 39:18.5 39:31.4 12:41/M
6 Hope Pettway 152 32 40 39:23.4 39:32.6 12:42/M
7 Madelaine Kolda Clark 139 32 42 40:07.7 40:14.8 12:56/M
8 Ethyn Frugoli 185 32 43 40:33.4 40:47.7 13:05/M
9 Jenny Green 130 33 51 47:01.0 47:03.7 15:10/M
10 Emma Fulmer Steeler 129 31 55 48:36.3 49:12.2 15:41/M
11 Tiffany Fryer Poppy 128 34 56 48:41.4 49:04.9 15:42/M
12 Kimberly Cates 183 33 63 54:09.9 54:27.6 17:28/M
13 Kelli Berryhill Tuli 104 34 71 56:30.9 57:00.9 18:14/M
14 Kimberly Disher Sachi 120 33 76 1:08:54.2 1:09:37.4 22:14/M
Top

Female 40 to 49

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Shapiro 165 42 16 28:03.8 28:14.7 9:03/M
2 Kelly Emo Ruby 123 48 22 32:13.9 32:26.5 10:24/M
3 Tanja Luemmen-Seidel 143 41 25 33:04.5 33:11.6 10:40/M
4 Stephanie Sennert 164 48 29 36:12.4 36:37.9 11:41/M
5 Sandy Fewkes Harley 124 45 30 36:24.3 36:56.8 11:45/M
6 Jackie Torres 175 43 38 38:22.5 38:39.7 12:23/M
7 Roberta Jennings 136 44 41 40:02.4 40:12.2 12:55/M
8 Lucie Magana 144 43 45 42:33.7 42:53.7 13:44/M
9 Chris Davis Sally 114 43 46 44:37.5 44:47.1 14:24/M
10 Jennifer Williams 180 43 50 47:00.8 47:03.3 15:10/M
11 Hetal Sutaria Bear 169 45 65 56:05.2 56:21.9 18:05/M
12 Lisa Amato 101 47 66 56:08.2 56:23.7 18:06/M
13 Jennifer Burrows 109 43 68 56:08.8 56:21.3 18:06/M
14 Laura Romesberg Tuli 157 49 70 56:30.2 57:00.9 18:14/M
15 Laura Hole 134 44 74 1:03:06.3 1:03:27.8 20:21/M
Top

Female 50 to 59

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Debbie Amrhein 102 51 7 24:06.8 24:12.5 7:46/M
2 Yvette Black Sophie 106 52 18 29:20.0 29:25.1 9:28/M
3 Nancy Luck 142 52 27 35:48.2 35:59.4 11:33/M
4 Alicia Schoolcraft 159 58 44 42:12.7 42:20.2 13:37/M
5 J Fox Dusty 125 56 53 47:46.7 48:23.4 15:25/M
6 Rosita Freiermuth Daisy 126 53 54 48:25.4 48:32.9 15:37/M
7 Lisa Dearborn 118 58 67 56:08.7 56:24.7 18:06/M
Top

Female 60 to 69

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Candace Hardy 184 65 52 47:38.2 47:59.9 15:22/M
2 Vicki Hamada Jasper 132 61 59 52:06.9 52:22.4 16:48/M
3 Debra Buzzell Hayley 110 60 60 52:07.4 52:22.9 16:49/M
4 Linda Disher 121 66 77 1:08:56.3 1:09:39.9 22:14/M
Top

Male Overall Winners

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Esge Andersen 103 41 1 19:57.0 19:57.0 6:25/M
Top

Male 11 to 13

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Blodget 186 13 9 24:12.0 24:14.5 7:48/M
2 Deven Sutaria 167 12 72 57:33.4 57:51.4 18:34/M
Top

Male 18 to 24

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brett Snyder Luna 166 24 23 32:23.9 32:49.3 10:27/M
Top

Male 25 to 29

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jason Tolentino 174 25 11 24:23.4 24:25.9 7:52/M
2 Robert Ellsworth 122 27 15 28:03.7 28:08.8 9:03/M
3 Derek Tran 176 25 20 30:06.0 30:18.5 9:43/M
Top

Male 30 to 39

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Quilenderino Dierks 154 31 8 24:09.5 24:11.5 7:47/M
2 Matthew Kolda Clark 140 34 10 24:13.7 24:20.4 7:49/M
3 Josh Lemons 188 31 33 36:41.7 36:45.6 11:50/M
4 Gregory Fryer Mango 127 35 57 48:43.6 49:07.7 15:43/M
5 Jonathan Disher Shippou 119 34 78 1:09:10.4 1:09:43.4 22:19/M
Top

Male 40 to 49

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brandon Blodget 107 43 2 20:56.0 20:57.9 6:45/M
2 Jack Tade 172 48 3 22:14.0 22:16.5 7:10/M
3 Gus Rodarte 181 44 6 24:02.1 24:04.8 7:45/M
4 Stephen Davis 117 43 49 44:39.7 44:48.9 14:24/M
5 Daren Wilkin 182 45 62 54:09.0 54:27.8 17:28/M
6 Dhiren Sutaria 168 45 73 57:35.6 57:51.8 18:35/M
7 Raymond Nacorda 147 42 75 1:03:08.0 1:03:28.2 20:22/M
Top

Male 50 to 59

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lawrence Holland 135 56 14 28:01.5 28:05.2 9:02/M
2 Gary Schoolcraft 160 52 28 36:04.8 36:12.6 11:38/M
Top

Male 80 and over

Place Name K9 Name Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ephraim Romesberg Maggie 156 82 69 56:29.5 57:01.2 18:13/M