Yuba City Race For Awareness

Individual & Team Age Group Report

October 03, 2015


For questions regarding results please email info@underthesunevents.org

Results by Under the Sun Events



Men: Top Finishers 0-15 16-25 26-35 36-45 46-55 56-65 66-99
Women: Top Finishers 0-15 16-25 26-35 36-45 46-55 56-65 66-99

Top

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Amber Lopez 185 33 5K 6 23:06.4 23:07.4 0:01.0 7:27/M
Top

Female 15 and under

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lillian Moreland 318 11 5K 25 26:42.4 26:54.2 0:11.8 8:37/M
2 Crystianna Beckford 111 11 5K 44 30:35.8 30:37.3 0:01.5 9:52/M
3 Abigail Fremd Treasured Chests 2 261 11 5KT 58 32:47.0 32:58.3 0:11.3 10:35/M
4 Siena Guerrera 179 8 5K 60 33:04.0 33:18.6 0:14.6 10:40/M
5 Natalie Bartell The Endoscopy Center 314 9 5KT 89 43:01.1 43:02.6 0:01.5 13:53/M
Top

Female 16 to 25

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kara Gash running for the health of it 286 24 5KT 16 25:24.6 25:30.2 0:05.5 8:12/M
2 Leslie Velazquez The Endoscopy Center 316 18 5KT 50 31:16.0 31:35.5 0:19.5 10:05/M
3 Melissa Cooper 169 24 5K 55 31:34.3 31:44.5 0:10.2 10:11/M
4 Hayley Fouke The Booby Bunch 278 22 5KT 56 32:34.6 33:02.6 0:27.9 10:30/M
5 Roxanne Amodei The Booby Bunch 275 25 5KT 86 41:12.0 41:40.4 0:28.3 13:17/M
Top

Female 26 to 35

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Amber Lopez 185 33 5K 6 23:06.4 23:07.4 0:01.0 7:27/M
2 Claudia Gallick 174 29 5K 10 24:07.9 24:10.6 0:02.6 7:47/M
3 Sarah Redfield 103 32 5K 15 25:12.5 25:21.6 0:09.0 8:08/M
4 Alicia Edwards 99 32 5K 18 25:33.6 25:37.9 0:04.3 8:15/M
5 Ashley Nash 189 30 5K 19 25:38.3 25:39.9 0:01.5 8:16/M
Top

Female 36 to 45

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Angelika Klug 183 43 5K 14 24:51.1 24:52.6 0:01.4 8:01/M
2 Jessica Delatorre running for the health of it 284 40 5KT 27 26:50.3 26:59.3 0:08.9 8:39/M
3 Lisa Moreland 317 36 5K 28 26:51.8 27:05.1 0:13.2 8:40/M
4 Leticia Guerrera 178 44 5K 45 30:46.7 31:00.6 0:13.8 9:55/M
5 Elizabeth Behon 104 44 5K 48 30:59.5 31:09.0 0:09.5 10:00/M
Top

Female 46 to 55

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Diane Tolle 205 54 5K 8 23:49.0 23:51.5 0:02.4 7:41/M
2 Jackie Nielsen 191 52 5K 12 24:35.4 24:39.0 0:03.5 7:56/M
3 Dawn Flinn 173 46 5K 13 24:50.5 24:54.4 0:03.8 8:01/M
4 Stephanie Olson 195 48 5K 17 25:26.9 25:41.3 0:14.4 8:12/M
5 Bertha Silva 200 52 5K 62 33:05.0 33:19.6 0:14.6 10:40/M
Top

Female 56 to 65

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Pam Clifton 105 62 5K 32 27:45.2 27:51.5 0:06.3 8:57/M
2 Bill Evans 109 56 5K 53 31:30.5 31:43.3 0:12.8 10:10/M
3 Christine Conde 168 63 5K 61 33:04.3 33:14.2 0:09.8 10:40/M
4 Ann Bartell The Endoscopy Center 311 59 5KT 85 40:55.9 41:16.9 0:20.9 13:12/M
5 Jennifer Malone 186 57 5K 88 42:47.7 43:02.0 0:14.2 13:48/M
Top

Female 66 and over

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Madeline Franklin Treasured Chests 2 260 70 5KT 103 57:58.5 1:02:07.0 4:08.5 18:42/M
2 Mitzi Morrison 188 94 5K 122 1:10:29.7 1:10:59.9 0:30.1 22:44/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Melvin Nyairo 107 26 5K 1 16:07.4 16:09.0 0:01.5 5:12/M
Top

Male 15 and under

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alex Valdez Team Rockstars 330 0 5KT 42 30:08.5 30:13.0 0:04.4 9:43/M
2 Haidan Hanson Treasured Chests 1 253 12 5KT 51 31:25.8 31:36.3 0:10.5 10:08/M
3 Brandon Knox Treasured Chests 1 254 11 5KT 77 37:50.6 38:02.6 0:12.0 12:12/M
4 Brock Hanson Treasured Chests 1 251 9 5KT 78 37:50.6 38:02.6 0:12.0 12:12/M
5 Vincent Drayton The Booby Bunch 276 13 5KT 87 42:01.9 42:30.5 0:28.6 13:33/M
Top

Male 16 to 25

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Victor Jimenez Team Vazquez 299 22 5KT 11 24:08.3 24:13.4 0:05.0 7:47/M
2 Vicente Vazquez Team Vazquez 2 310 22 5KT 38 28:26.3 28:31.3 0:05.0 9:10/M
3 Octavio Rico Geweke Sales 324 21 5KT 83 40:20.5 40:43.3 0:22.8 13:01/M
4 Carlos Ward Geweke Sales 323 21 5KT 84 40:20.7 40:42.3 0:21.6 13:01/M
Top

Male 26 to 35

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Melvin Nyairo 107 26 5K 1 16:07.4 16:09.0 0:01.5 5:12/M
2 Juan Bedolla GEWEKESERVICE1 266 33 5KT 5 22:03.3 22:05.8 0:02.4 7:07/M
3 Joel Green 177 35 5K 21 25:39.0 25:58.0 0:18.9 8:16/M
4 Biron Sanchez GEWEKESERVICE2 283 28 5KT 22 26:26.0 26:29.3 0:03.2 8:32/M
5 Pedro Vazquez Team Vazquez 2 309 33 5KT 29 26:57.3 27:05.3 0:08.0 8:42/M
Top

Male 36 to 45

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tony Kildare 319 43 5K 2 19:33.7 19:40.5 0:06.8 6:18/M
2 Brian Remund 198 37 5K 4 21:34.5 21:39.0 0:04.4 6:57/M
3 Jason Stahlburg GEWEKESERVICE2 322 43 5KT 34 28:09.2 28:11.8 0:02.6 9:05/M
4 Jose Flores running for the health of it 285 41 5KT 39 28:37.0 28:44.6 0:07.5 9:14/M
5 Tony Menchaca The Endoscopy Center 313 36 5KT 40 29:31.5 29:36.0 0:04.4 9:31/M
Top

Male 46 to 55

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Marcos Silva 201 55 5K 3 20:53.3 20:55.4 0:02.0 6:44/M
2 Bob Bostwick 100 51 5KT 7 23:43.2 23:46.1 0:02.8 7:39/M
3 John Johnson 106 46 5K 31 27:31.8 27:44.3 0:12.5 8:53/M
Top

Male 56 to 65

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Richard Wiggins 210 59 5K 9 23:57.4 24:01.5 0:04.0 7:44/M
2 Raymond Young Treasured Chests 2 265 63 5KT 106 58:45.5 1:02:56.0 4:10.5 18:57/M
Top

Male 66 and over

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Daryl Milk 327 67 5K 26 26:44.0 26:47.1 0:03.1 8:37/M